Golf Turizmi
February 26, 2016

Türkiye’nin yaz turizminde en önemli yerlerinin başında, Muğla’nın Fethiye ilçesi gelmektedir. Fethiye, turizm konusunda Türkiye’nin bir çok şehrinden daha üst sıralarda yer almaktadır. Koyları, plajları ve doğal güzellikleriyle Fethiye’de gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Gezilecek yerler listesi bir hayli geniş olan Fethiye, özellikle yabancı turistlerin tercih ettiği bir yerdir. Muğla’da Fethiye haricinde Bodrum, Marmaris, Dalyan gibi ayrı bir güzelliğe sahip olan beldeler de bulunmaktadır. Muğla Gezilecek Yerler listesi, Fethiye etrafında şekillense de diğer bölgelerde de görülmeye değer turistik noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar, sadece yaz turizmi için değil, kültür-tarih turizmi için de hatırı sayılır gezi yerleridir. Antik Çağ’dan itibaren özellikle Likya Yolu üzerinde izlerine rastlayabileceğimiz tarihsel yerler, Ege’nin pek çok noktasına yayılmıştır.

Türkiye’de yaz turizmi dediğimiz zaman, turizmde İstanbul ile beraber en çok turist çeken ilimiz olan Antalya gelmektedir. Turizmle beraber tarım ve sanayi alanında da gelişmiş bir şehir olan Antalya, Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir. Antalya Gezilecek Yerler kategorisi, özellikle sahil kesiminde toplanmıştır. Kaş, Kemer ve Manavgat ilçeleri, kıyı kesimindeki turizmi canlandıran yerlerdir. Yaz turizminin yanı sıra şehirde ön çıkan bir diğer turizm çeşidi ise tarih-kültür turizmidir. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan tarihi eserler, bölge turizmini hareketlendiren yerlerdendir. Antalya, hem yerli hem de yabancı olarak binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye’deki yaz turizminde öne çıkan diğer şehirler; Aydın ve Mersin ile beraber Karadeniz Yaylaları olarak söylenebilir. Ege’de bulunan Aydın, bölgedeki ilgi çekici sahillerin bir kısmına sahiptir. Mersin ise Akdeniz turizminde Antalya’nın çok altında kalsa da denize girilecek yerleri ile ilgi çekmektedir. Karadeniz’in gökyüzüyle buluşan yemyeşil yaylaları, özellikle yaz aylarında farklı bir tatil geçirmek isteyenleri tercihi olmaktadır. Artvin, Trabzon ve Rize başta olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesi’nde oldukça güzel yaylalar bulunmaktadır. Karadeniz’in en büyük şehri olan Samsun’da ise hem gelişmiş bir şehir yapısı hem de gezilecek turistik yerler bulunmaktadır. Türkiye’de yaz turizmi için turistik bölge arıyorsanız, gezilecek yerler listesi oluşturmakta hiç zorlanmayacaksınız.